vrrrr..mňau

Život

3. dubna 2009 v 14:43 | Šelmy |  Kočkovité šelmy
Život koček
Všechny kočky, malé i velké, dělají v životě podobné věci. Lov, krmení, spánek, hygiena a hraní patří mezi každodenní aktivity všech kočkovitých šelem.
Některé kočkovité šelmy žijí v savanách, na pláních nebo dokonce i v pouštích. Musejí být otužilé, aby se vyrovnaly s nehostinnou krajinou. Jsou také většinou aktivní v noci, kdy se ochladí.
Téměř všechny kočky vedou samotářký život. Ačkoli kočičí matky vzorně pečují o své potomky, vracejí se k životu v osamění, jakmile se dorost začíná starat sám o sebe. Lvi jsou jediné kočky, které žijí v trvalých rodinných skupinách.

Rodinný život
Mnohé kočkovité šelmy rodí mladé v doupěti. Vyvíjejí se tam v bezpečí stranou od dravců.
Všechny kočičí matky mohou přenášet mláďata v tlamě. Uchopí je za volnou kůži na krku a nesou, aniž by je při tom zranily.

Hygiena
Kočky velmi hledí na čistotu a tráví značnou dobu péčí o srst. Členové jedné smečky nebo rodiny často olizují jeden druhého, aby posílili vzájemné vazby a předali si společný poznávací pach.

Odpočinek
Kočky patří mezi nejospalejší tvory na světě - prospí asi tak dvě třetiny svého života. Šetří tím energii, kterou potřebují k lovu.
Kočky se mohou usadit na nejneobvyklejších místech. Dlouhý oces jim pomáhá udržovat rovnováhu a tlapy se roztahují, aby rozložily váhu těla. Všechna mláďata se musejí učit šplhat a většinou při tom párkrát spadnou!
Všechny kočky stráví asi 19 až 20 hodin denně odpočíváním.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama